یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

محمدعلی اثنی عشری : توقف ممنوع! قسمت دوم

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در توقف ممنوع!

 

2- خودرو – برق – تلفن – هواپیما – سیستم های جدید کشاورزی – جابجائی صوت و تصویر در رسانه ها – پوشاک و لوازم برقی خانگی و صنعتی و تعداد بیشماری دیگر، از مظاهر تمدن امروز بشر که تقریباً اکثر قریب به اتفاق زنان و مردان جهان استفاده می کنند، اغلب بومی و محلی نیست !!

در قسمت اول این بحث، توضیح دادم که از عوامل و علل توقف بشر و بلکه سقوط اخلاق و رفتار که بیشتر غالباً خودساخته است، کتمان واقعیت و نفهمیدن یا بی توجهی به حقیقت است !!

مظاهر تمدن های جدید و پیش گفته و محصول و خدمات مربوطه را همه و همه استفاده می کنند. این یعنی جهانی دیدن، جهانی فکر کردن و جهانی عمل کردن است.

مهاتما گاندی وقتی درس و بحث در یکی از بهترین دانشگاه های جهان را در لندن ترک کرد و برای رهایی ملت خویش از چنگال استعمار، به هندوستان برگشت؛ کت و شلوار و کراوات اروپائی از تن بیرون آورد و تا پیروزی مردم هندوستان و بلکه تا آخر عمر خود، ساخته ها و محصولات تولیدی کشور خود اعم از کفش و لباس و ... را مورد استفاده قرارمی داد. در واقع استعمار در هندوستان متوقف شد ولی مردمانی که با مشقات و ریاضت های فراوان تا پیروزی نهایی مقاومت کردند، هرگز متوقف نشدند و با هرگونه سختی به راه خود برای رهایی از استعمار ادامه دادند، چراکه مهاتما گاندی معتقد بود که هیچ چیز و هیچ قدرتی نباید و نمی تواند او و ملتش را متوقف کند !! و بدین ترتیب بود که مبارزه منفی و اینکه هر شهروند یک عامل مبارزه و پیشرفت است را که آنهم از پدیده های نوین بود، پذیرفت، لکن کت و شلوار و کراوات را از تن بیرون برد. به عبارت جالب تر اینکه جریان انقلابی هندوستان برای مبارزه و بیرون راندن استعمار از کشور خود، جهانی فکر کرد و جهانی عمل کرد و اتفاقاً هم با همین شیوه نوین جهانی به نتیجه رسید.

عکس مهاتما گاندی با کت و شلوار و کراوات

ملت هند را هیچ چیز متوقف نکرد. مبارزه منفی مردم هند و مشابه آن در آفریقای جنوبی به رهبری شادروان نلسون ماندلا که خوشبختانه هر دو ملت و کشور را از نزدیک دیده و مفصل در این موارد کنکاش کرده ام و تصادفاً همزمان با آزادی نلسون ماندلا از زندان و مهاجرت تدریجی سفیدپوستان و فروش املاک و مستغلات آنها به ویژه در سوحل اقیانوس های آرام و اطلس را به چشم خود دیدم.

توضیح: سفیر وقت کشورمان در همسایگی آفریقای جنوبی یعنی کشور نامیبیا و با وساطت ایشان ویزای افریقای جنوبی را گرفتم و چون تازه ماندلا آزاد شده بود و حتی سفارت هم درآفریقای جنوبی نداشتیم در سال      میلادی یعنی سال 1372 خورشیدی به آن کشور سفر کردم و بیشترین مدت اقامتم در کیپ تاون که مشرف بر اقیانوس اطلس و آرام بود، گذشت.

نکته جالب اینکه استعمارگران رژیم آپارتاید و تجار سفید پوست در آفریقای جنوبی متوقف شدند، اما مردم و رهبران کنگره ملی آفریقا همچنان به پیش می رفتند. به عبارتی رژیم آپارتاید که ساخته و پرداخته بریتانیا بود، را ملت آفریقای جنوبی متوقف کرده و  خود به پیش رفتند.

در مثالی دیگر، باور جدی دارم که هیچکس جز امام خمینی (ره) و همرزمان و همراهان او و ملت ایران یعنی همان نسلی که تا پیروزی انقلاب اسلامی بهمن 1357 مبارزه کردند و پیروز شدند و افتحار می کنم که بنده هم از همان نسل هستم که در سن هشت سالگی با امکانات بسیار ناچیز و ضبط صوت عاریتی باطری دار (چون برق هم نداشتیم) در سال 1342 نوار معروف سخنرانی امام خمینی (ره) درخصوص کاپیتالاسیون را که مرحوم پدرم آورده بودند، به اتفاق خانواده گوش کردیم و احتمالاً دیگر مبارزان که شرایط بهتر از ما نداشتند، کسی دیگری نمی توانست که حکومت شاهنشاهی 2500 ساله را در ایران سرنگون کند و محمدرضا شاه پهلوی را که خود مانع بزرگ وعامل اصلی عدم پیشرفت مردم و کشور ایران بود، از کشور بیرون کند و سلسله پادشاهی در کشور برچیده شود. در واقع در کشور ایران هم سلسله شاهنشاهی متوقف شد و مردم کشور به پیش رفتند.

البته یکی از بزرگترین ظلم هایی که در حال حاضر به امام (ره)، همرزمان و همراهان او و نسل سیلی خورده انقلابیِ روزهای قبل و پس از پیروزی انقلاب می شود، آن است که بهرحال و واقعیت این است که با اشتباهات و روش های نادرست با بعضی از مدیران کشور و سینه سوختگان انقلاب، کاری شده است که حتی دیگر از همین بدیهیات هم به سختی می شود دفاع کرد !!

خوب منهم به عنوان یک فرد انقلابی و برادر دو شهید و سه جانباز و مصدوم دفاع مقدس، معتقد بودم با پیروزی خرمشهر جنگ تمام شود اما نشد و می گفتم اولین بار است که با شرایط بسیار طاقت فرسا و امکانات اندک کشور چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ تسلیحاتی و ... (درآمد سالانه دولت وقت، 5 میلیارد دلار بود)، از کشور دفاع می شد در مقابل تمامی قدرت های بزرگ جهانی و عوامل  منطقه ای آنها که قصد اشغال بعضی از استانهای ایران را داشتند، که صدالبته به لطف خدا و رهبری و فرماندهی امام (ره) و جانفشانی مردم ایران زمین، این امر محقق نشد. 

بهر حال روحانیت به رهبری امام (ره) می توانست با پیروزی خرمشهر و رسیدن به مرزهای شناخته شده بین المللی، اعلام جشن پیروزی بزرگ، افتخار کند که در تاریخ صد و پنجاه سال گذشته، این اولین باری بود که یک وجب از خاک وطن توسط متجاوزین غصب نشد.

توضیح : ببینید در بیش از یکصد و پنجاه سال قبل از پیروزی انقلاب 1357، در هر زمانی، هر کدام از کشورهای استعمارگر، اراده می کردند به ایران لشگر کشی می کردند و عموماً هم قطعه ای از خاک ایران بزرگ را به اشغال خود درآورده و از کشور جدا می کردند.

از طرق مختلف و موثق هم خبر دارم که حضرت امام (ره) هم درخصوص پایان جنگ، نظر موافق داشتند اما سوء تدبیر و مدیریت برخی ، حتی امام (ره) را متوقف کردند.

چهلم برادر خودم، شهید علی اصغر، را 20 روز پس از پذیرش قطعنامه برگزار کردیم و خود و دیگر برادرانم هم اکثراً پس از آزادی خرمشهر مجروح و مصدوم شدیم که برادر سوم و چهارم هم پس از آن شیمیایی شدند و صد البته هزاران رزمنده مظلوم دیگر که همه برادران ما هستند و خانواده هایشان، خانواده ما؛ و بیشترین تلفات و خسارات را پس از آزادی خرمشهر داشتیم. اینها دردناک نیست؟

دلیل اینکه عنوان سلسله مقالات «توقف ممنوع !!» درنظر گرفته شده است، این است که هیچ وقت ندیدم در رسانه ای، مباحث مربوط به علل توقف مطرح گردد و غالباً اصرار بر کتمان بعضی واقعیات داریم.

در دیدار نوروزی مورخ 16 فروردین ماه سال 1395 و در جمع کثیری از مسئولین کشوری و لشگری، خطاب به جناب آیت الله هاشمی رفسنجانی عرض کردم که ما دو سر نوکریم .... گفته و صدا در لینک زیر ....................................

 

3 - بازگشت به دوران قاجار و پهلوی، نوعی ارتجاع است. امام خمینی (ره) و مردم، انقلاب کردند تا از همین ارتجاع ها خلاص شوند و اوضاع بهتر شود، حالا چه عوامل خارجی و یا داخلی، کشور را متوقف کرده و می کند، بحث مفصلی را می طلبد که مجال گفتنش در این مقاله نمی گنجد.

آن امام جمعه موقتی که قاطع و در رساترین رسانه مملکت می گوید: «کسانی که دنبال جهانی شدن و پیوستن به جامعه جهاانی هستند، اشتباه محض می کنند و این خود مصداق رجوع به پهلوی است»،  اصلاً این قیاس مع الفارق است که البته جالبتر موضوع اینجاست که اکثر قریب به اتفاق این آقایان، مخالف جهانی شدن هستند اما همگی از مظاهر جهانی شدن و تمدن امروزی، درحال بهره برداری می باشند. باید به آین آقایان متذکر شد که پیشرفت های بشر در انقلاب های صنعتی اول، دوم و سوم، کتمان ناپذیر است!! واقعاً چنانچه غیر از این فکر می کنید پس از مظاهر جهانی شدن که همان تلوزیون – میکروفنی که از آن سخنرانی شما پخش می شود و خودرویی که پس از تمام شدن خطبه های نماز، سوار می شوید و کلیه لوازم برقی که در منزلتان استفاده می کنید و ... را دور انداخته و استفاده نکنید.

یادم هست بعد از تعطیلی دانشگاه ها و شروع انقلاب فرهنگی، یکی از این فقهایی که درحال حاضر هم عضو شورای نگهبان هستند، چون می دانستند که حقیر نماینده تام الاختیارِ قوی ترین جریان دانشجویی آن زمان و از محورهای اصلی آغاز انقلاب فرهنگی هستم، جلسه ای با ایشان در سال  1359برگزار شد. درحین گفتگو، ایشان مرا به آیس تی دعوت کردند !! بنده که تا به حال این کلمه را نشنیده بودم البته می دانستم Ice به معنی یخ و Tea به معنی چای است با وجود اینکه دانشجوی رشته مهندسی برق (قدرت) بودم، اما ترکیب این دو را نمی دانستم. به ایشان عرض کردم که منظورتان را متوجه نمیشوم. وی با تمسخر گفت: «این تکه یخ را داخل چای داغ می اندازیم و آن مقدار میکروبهایی که حتی بر اثر جوشیدن آب هم ازبین نرفته، با یخ از بین می رود و ... و آیس تی را نوش جان کردند.

شما که برای خود از به روزترین علوم و فنون بهره می گیرید، چرا در ظاهر و برای مردم آرزوی دیگری می کنید؟؟ شماها برای چند صباح عمر بیشتر دنبال استفاده از بهترین ثمرات فکری و جهانی برای خود هستید، آن وقت وضع مردم باید این باشد؟!!

توقف را برای ملت و ایران عملاً می خواهید اما برای خود نه !! این نوع طرز برخورد، این شعر را در ذهن متبادر می کند که:

واعظان که این گونه بر محراب و منبر می کنند          چون به خلوت می روند، آن کار دیگر می کنند

آقا، کتمان واقعیت و حقیقت  از مهمترین عوامل متوقف کردن یک ملت و یک کشور است.

4- ماژول سمت راست وبسایت پیشرفت ایران که خود اداره می کنم، تصویری است که توسط مرحوم اخوان به هنگام جان دادن یک رزمنده ایرانی در حمله عراقی ها گرفته شده و شعری هم ذیل آن نوشتم که خیلی جالب است.

تصویر شهید

به پاس هر وجب خاکی از این مُلک     چه بسیار است آن سرها که رفته!

ز مستی بر سر هر قطعه زین خاک       خدا داند چه افسرها که رفته!

(www. Pyshraft.com)

موانع حفظ آرمان های قربانیان ، ایثارگران، جانبازان و شهیدان چیست؟

حتی جانبازی و مرگ و شهادت هم موجب توقف دفاع مردم از حفظ وطن و اعتقادات خودشان نشد!! چرا؟ جواب : وطن و اعتقادات

چون همین جمله را در فروردین ماه سال 1365 که برای سومین بار درس و دانشگاه را رها کرده و علیرغم اینکه تا آن روز و به زحمت فراوان، 120 واحد درسی از مهندسی برق را گذرانده بودم و در پاسخ به آقای محمود احمدی نژاد، هم دانشگاهی خودم که هنگام سوار شدن به اتوبوس برای اعزام آنهم با لباس بسیجی، گفته بودم. ایشان به من گفتند که تو احمقی که با گذراندن 20 واحد دیگر مهندس برق می شوی!! و آنوقت به جبهه می روی!! کشور، دکتر می خواهد، مهندس می خواهد، استاد دانشگاه می خواهد و ... و چون در مقابل مسجد دانشگاه سوار اتوبوس میشدم به او گفتم، برادر من، از جبهه زنگ زده اند که عراقی ها تا کرمانشاه هم می آیند و امام هم دو روز قبل گفتند دانشجو ها هم جبهه بروند. آخر برادر محترم وطن و کشوری باید بماند و باشد که این چیزها و این افراد را بخواهد!! باید خانه و محله و وطنی باشد که در آن نماز خواند و ... .

حفظ وطن بسیار مهم است. درست مثل تأمین امنیک یک خانه و محله است. نباید عواملی که امنیت خانه و محله و شهر و  وطن را به خطر انداخته اند،متوقف کرد.

و آیا پیشرفت ما در گرو متوقف کردن غاصب و دشمن نیست؟ در قسمت بعدی و در تحلیل عوامل متوقف کننده زندگی شرافتمندانه مردم و پیشرفت کشور، توضیح خواهم داد.

والسلام

محمدعلی اثنی عشری - مهندس برق - ایثارگر -  برادر 2 شهید و سه جانبازمصدوم مصدوم دفاع مقدس 

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز