یارب نظرتو برنگردد        برگشتن روزگار، سهل است

پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

محمدعلی اثنی عشری : توقف ممنوع! قسمت اول

نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری on . نوشته شده در توقف ممنوع!

 

توقف ممنوعقبسمت اول

هرآنچه امثال حقیر از دوران کودکی به یاد داریم آن است که همواره در زندگی تک تک افراد از بدو تولد، موارد و مسائلی پیش می آید که موجب کندی حرکت، پیشرفت و تعالی خود، محله، روستا یا شهر، کشور و جهانی که در آن زندگی می کند، میشود. در واقع معتقدم چنانچه اغراق نکرده باشم، بیش از تعداد راه های خوب بودن، خوب تلاش کردن، خوب زیستن و در یک کلام راه های منتهی به پیشرفت و سعادت، راه ها و موانع زیادی، بلکه بیش از راه های سعادت وجود دارد و تقریباً تمامی عوامل بازدارنده، موانع و مشکلات پیش رو، خودساخته و دیگر ساخته است، که کار را بر انسان دشوار و دشوارتر می کند.

آقت های خوب بودن، خوب زیستن، خوب تلاش کردن را از هنگام تولد ببینید .... خوب و بدی محیط خانواده، محله، در مدرسه همشاگردی ها، و در جامعه افراد مختلف با افکار و اندیشه ها و عملکردهای متفاوت، همه و همه می توانند در رشد و یا سقوط آدمی مؤثر باشد.

افراد همواره و بلکه هر لحظه در مقابل انتخاب های متفاوت قرار می گیرند. حقیقت، گوهری است که اگر به نحوی انسان متوجه شود و درک کند، می تواند آدمی را به سمت و سوی سعادت رهنمون کند؛ اما مشکل اینجاست که هر شخصی یک برداشتی از حقیقت دارد درواقع شما یک برداشتی از حقیقت دارید و من هم برداشتی دیگر و واقعیت هم چیز دیگری است!!!

ازطرفی به دهها دلیل بشر می خواهد و باید زنده بماند و زندگی کند، باید به پیش برود؛ طبعاً چنانچه برداشتش به حقیقت نزدیکتر باشد به درستی می رود و اما خدا نکند عوامل خودساخته یا دیگر ساخته ، آدمی را به سمت دوری از حقیقت راهنمایی کند.

کتمان حقیقت و واقعیت که البته این دو با هم تفاوت دارند از عوامل مهم انحرات – تربیت بد – و بیچارگی و نکبت هاست.  در طول تاریخ و زندگانی بشر، رعیت یک طرف و ارباب و عوامل  او طرف دیگر، حاکم یک طرف و مردم یک طرف دیگر. حکومت یک سو و مردم و ملت ها یک سو. رعیت و مردم در این سو به نوعی حقیقت را درست نمی بینند و درک نمی کنند، اکثراً واقعیت را می بینند و می فهمند و اربابان و حاکمان هم اکثراً همین را می بینند؛ اما غالباً اربابان و حاکمان یا نمی فهمند و یا نمیخواهند تسلیم واقعیت شوند. کتمان واقعیت تلخ تر و مضر تر از کتمان حقیقت است.

جهانی شدن در حال حاضر یعنی سده 2000 میلادی و 1300 هجری شمسی یک واقعیت است. تقریباً تمام بشر آن را می بینند و می فهمند. البته یک پدیده علمی هم هست اما بسیاری هنوز (در سال 1395 هجری شمسی) این واقعیت را انکار می کنند.

مثلاً آقای صدیقی امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز جمعه تهران که از شبکه یک سیما هم پخش شد، اینچنین می گوید:

«پیوستن به جامعه جهانی، ایران را به زمان قاجار و پهلوی می برد. کسانی که خواستار پیوستن ایران به جامعه جهانی هستند، حیات انقلابی و حسینی ندارند و از این قبیل گفته ها»

 این یک نمونه واضح از کتمان واقعیت است!! که در رساترین رسانه ایران مطرح می شود!!

جناب صدیقی عزیز، مایلم توجه شما را به نکات زیر جلب کنم:

الف) چه بخواهید و چه نخواهید به لحاظ علمی و خواست دیرینه و فعلی بشر و حتی در قرون اولیه تشکیل تمدن های بشری، انسان ها برای رفع حوائج و نیازهای اولیه خود، جهانی فکر و عمل می کرده و می کنند.

چیزی که معمول و قابل رویت، منطقی، عقلی و علمی می باشد این است که انسانها برای رفع نیازهای خویش مثل رفع گرسنگی، تشنگی، ارضاء غرایض ذاتی، در پی تأمین آنها بوده و هست و خواهد بود. چون می خواهد زنده بماند، می خواهد زندگی کند. همیشه هم  در طول تاریخ به دنبال ارزان تمام شدن مایحتاج خود بوده است. طبیعی و منطقی است که هر کجای دنیا، کالا یا خدماتی که عرضه می شود و با نازلترین و رقابتی ترین قیمت به دستش برسد، همان را برای رفع احتیاجات خود تأمین می کند.

وجود پدیده قاچاق در جهان و ایران (واردات کالای قاچاق به کشورایران به روایات و آمارهای مختلف بین 15 تا 25 میلیارد دلار در سال است !!). این در حالی است که برای قاچاق کالا در کشورهای مختلف و ازجمله ایران، بعضاً مجازات های سنگینی هم اِعمال می شود.

ملت و کشوری موفق و برنده جهانی شدن است که سریعتر – ارزانتر و با کیفیت بهتر کالا و  خدماتی را تولید و به اقصی نقاط جهان بفرستد و این روش، نه در ایران ما را به زمان قاجار و پهلوی می کشاند و نه حیات حسینی و انقلابی ما را زیر سئوال می برد !!

بی خود نیست که پروفسور لستر تارو می گوید: «جهانی شدن معلول است، علت نیست». علت همان نیاز بشر است. وقتی شما می گویید در اضطرار اکل میته هم جایز است، به عبارتی انسان برای حیات و زنده ماندن خود می تواند  گوشت مردار بخورد، خوب طبیعی است که ورود کالا چه رسمی و چه غیر رسمی (قاچاق) جایز و انجام می شود!! چرا؟ سوء مدیریت ها که به هدر دادن منابع کشورها منجر میشود را به حساب نمی آورید؟ باید به این موضوع توجه ویژه ای گردد که درعین وجود تعدد تولیدات و خدمات در جهان امروز، نیازهای حداقلی بشر محدود است.

باور دارم که خداوند متعال برای تأمین احتیاجات مخلوقات خود که یکی از آنها انسان است، امکانات کافی و بلکه بیشتر از نیاز او را ایجاد کرده است و اصلاً به قول دکتر محمد یونس (برنده جایز صلح نوبل و بنیان گذار Graming Bank بنگلادش) که می گوید: «در جهان متمدن امروز، فقر، بی معناست».

به عنوان مثال اکسیژن و هوا برای تنفس تمامی مخلوقات از جمله انسان،که خدا را شکر در اختیار بشر نبوده و نیست و الا شاید نفس کشیدن مردم هم در انحصار افراد قرار می گرفت، در سراسر جهان به وفور یافت می شود.

فعلاً که جمعیت جهان حدود 8 میلیارد نفر است، به نظر می رسد چنانچه چندین برابر هم شود، باز برای نفس کشیدن مشکلی پیش نخواهد آمد!! آب، باران، باد، خورشید و زمین واسعه خدا هم همین طور!! مشکلات و محدودیت ها، ساخته بشر است!!

قبلاً هم توضیح دادم که در یک طرف ترازو، کمال مطلق یا همان خداوند قادر متعال است که بی عیب و نقص و با حساب و کتاب و دقیق است که حتی خیلی، بیشتر از نیاز مخلوقات خود، آفریده و قرار داده است. مشکلات در کفه دیگر ترازوست یعنی همین بشر و احتمالاً بعضی مخلوقات دیگر!!

تعادل را بشر بهم زده است !!

چرخش خورشید و ماه و سایر کرات و افلاک، قرن هاست که دقیق و منضبط انجام می شود. این سوء مدیریت های بشر است که نمی تواند با شرافتمندی هرچه تمام زندگی کند و بحث های استعمار و استثمار و ... پیش می آید.

در پایان این قسمت از بحث، یادآور می شودم که بشر برای تأمین نیازهای خود، خدمات و محصولاتی را تهیه می کند که مفید – ارزان و سهل الوصول باشد و این نوعی از جهانی شدن و جهانی فکر کردن است. تلاش مخالفینِ این روند هم به جائی نخواهد رسید.

آقایان بی خود وقت و امکانات مردم و کشور را تلف نکنید!!

           والسلام

محمدعلی اثنی عشری - مهندس برق - ایثارگر -  برادر 2 شهید و سه جانبازمصدوم مصدوم دفاع مقدس 

 

Share this post

Submit to FacebookSubmit to StumbleuponSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

قیمت روزانه طلا و ارز

 

جدول قیمت روزانه ارز