پیشرفت و موانع پیشرفت ایران : وبسایت شخصی محمدعلی اثنی عشری

  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم
  • کولبری و دستفروشی معضل نیست ! نیاز جامعه است. مدیریت کارآمد و ساماندهی میخواهد.
  • محمدعلی اثنی عشری : تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

    تعامل گسترده با کشورها و مردم جهان به نوعی همان جهانی شدن است . بسیارخوب ...اما حتماً مسئولین محترم و مردم میدانند که تحقق این رهنمود و راهبرد ؛ ملزوماتی دارد که مشغول تنظیم نظرات خود در این خصوص هستم

تاریخ ایجاد در 06 ارديبهشت 1392 نوشته شده توسط محمدعلی اثنی عشری
ROOT دسته: مطالب ویژه
نمایش از 06 ارديبهشت 1392 بازدید: 26844

معاون پژوهش و برنامه ریزی: دکتر آریا الستی

این مصاحبه درتاریخ 22 - 7 - 1391 انجام و در وبسایت بنیاد ملی نخبگان منتشر شده است .

یکی از دستورات ویژه مقام معظم رهبری درباره نخبگان تهیه "سند راهبردی کشور در امور نخبگان " است که در 24 بهمن ماه 89 در جلسه ای که با حضور سران سه قوه، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، وزرای علوم، بهداشت و آموزش و پرورش و برخی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، صادر کردند.

پس فرمایشات رهبری،شوراي عالي انقلاب فرهنگي،مسئولیت تدوين سند راهبردي كشور در امور نخبگان را براي سياستگذاري و هدايت امور نخبگان كشور به بنياد ملي نخبگان محول کرد.

از این رو پیش نویس سند راهبردی نخبگان کشور با حضور حدود 120 متخصص کشور در طول حدود یک سال تهیه شد.

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار هزار نخبه جوان در سال 90 با پیگیری مطالبه خود، تهیه سند ملی نخبگان را یكی از اقدامات بسیار ضروری و مهم عنوان کردند زیرا مسیر شناسائی استعدادها، پرورش استعدادها برای تربیت نخبگان، و مراحل بعد از احراز عنوان نخبه را، مشخص خواهد كرد.

 

ایشان اظهار امیدواری كردند که این سند هر چه زودتر تصویب و اجرایی شود.

پس تاکید دوباره رهبری بر لزوم هر چه سریعتر تصویب و اجرای این سند، در نهایت اواخر سال 90 ، این سند از سوی بنیاد ملی نخبگان جهت تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعطا شد.

سند راهبردی نخبگان کشور از ابتدای سال جاری در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت تا در نهایت با تاکید مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با نخبگان که از مسئولان ذيربط خواستند تا اين سند را سريعاً تصويب نهايي و سپس ابلاغ كنند، شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی که به نوعی مسئولیت بررسی و تصویب سند را بر عهده داشت،آن را در جلسات اخیر خود به تصویب رساند و در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در هفته گذشته که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، تاکید شد که اعضای شورا آن را بررسی کرده و نظرات خود را ارائه دهند تا در صورت نبود ایرادی هر چه سریعتر ابلاغ شود.

آنچه در ذيل آمده است مصاحبه روزنامه فرهيختگان با دکتر آریا الستی، معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان و دبير ستاد راهبري تدوين سند راهبردي كشور در امور نخبگان، است.

هدف از تدوين اين سند ايجاد نظام نخبگاني مطلوب در كشور عنوان شده است، اين جامعه چه ويژگي هايي دارد؟

جامعه مطلوب نخبگان،جامعه اي است پويا و متنوع كه در آن اجتماعات نخبگاني در چارچوب ارزش‌هاي اسلامي-ايراني و مبتني بر اقتضائات نظام جمهوري اسلامي ايران،ظرفيت هاي خود را توسعه داده و با قرار گرفتن در جايگاه هاي شايسته خود منجر به افزايش اقتدار كشور بر اساس فعاليت هاي نخبگاني مي شوند.در اين محيط،نظام نخبگاني،فرصت رشد و شكوفايي حداكثري را براي اجتماع نخبگاني بر پايه تنوع استعدادها و توانمندي هاي آنان فراهم مي آورد و اجتماع نخبگاني نيز ضمن توانمندي در حل مسائل،تدبير امور تحول آفرين جامعه را به دست مي گيرد.از سوي ديگر نظام نخبگاني وظيفه شناسايي،توانمندسازي و زمينه سازي براي اثرگذاري اجتماع نخبگاني را بر عهده دارد.

در ساختار مطلوب نظام نخبگاني،نهادهاي مختلف تخصصي و حرفه اي غير دولتي، بازيگران نهادي مهمی هستند كه بر اساس استانداردهاي خاص و تاييد شده در زنجيره مديريت نظام نخبگاني حضور دارند.اين نهادها با اعتبار سنجي و اعتبار دهي به فعاليت هاي جامعه،موجب تمايز فعاليت هاي نخبگاني از بقيه مي شوند.تحقق اين مهم مستلزم طراحي فرآيند گذار از محيط متمركز فعلي كه در آن يك نهاد دولتي وظيفه ارزيابي و اعتبارگذاري فعاليت ها را دارد به محيطي نيمه متمركزي است كه در آن چند نهاد تخصصي و حرفه اي به صورت غير متمركز  با سياست گذاري نهادهای حاکمیتی از قبیل بنیاد ملی نخبگان وظيفه را بر عهده دارند.

سایر اهداف تدوين اين سند چيست؟

مهمترین هدف از تدوین این سند باز تعریف نخبگی و انگیزه های ملی در توجه به این مقوله و تبین چالش ها و راهبردهای حل آنها و همچنین هماهنگی همه جانبه بین نهادهای ذیربط در حوزه نخبگانی است.اهداف کلان این سند شامل ايجاد زمينه هاي شناسايي،رشد و شكوفايي حداكثري استعدادهاي فردي و گروهي،رفع موانع فعاليت هاي نخبگاني،افزايش ظريفيت اجتماع نخبگاني و فرصت سازي مناسب و عادلانه براي آنها،استفاده  و بهره گيري از توان اجتماع نخبگاني در مديريت تحولات كشور،مديريت هدفمند گردش نخبگان و پيشگيري از خروج نخبگان از چرخه خدمت به جامعه و افزايش احساس تكليف،حس پاسخگويي و احساس تعلق نخبگان به جامعه،كشور و نظام است.

  • مهم ترين هدف تدوين سند راهبردي نخبگان بازتعريف نخبگي وانگيزه هاي ملي درخصوص توجه به اين مقوله و تبيين چالش ها و راهبردهاي حل آنها و همچنين هماهنگي همه جانبه بين نهادهاي ذيربط در حوزه نخبگاني است.

سند تدوين شده داراي چه نسبتي با اساسنامه بنياد ملي نخبگان و ساير مصوبات موجود در اين حوزه دارد؟

اين سند مربوط به نخبگان و جامعه نخبگان و بالطبع نظام نخبگاني كشور است، نه بنياد ملي نخبگان. از اين رو با توجه به تغيير برخي رويكردها پس از تصويب نهايي در شوراي عالي انقلاب فرهنگي و ابلاغ آن جهت اجرا در كشور لازم است مصوبات و قوانيني كه با رويكرد جديد مغايرت دارند تغيير يابد. البته در تدوين سند ، سعي شده اسناد بالا دستي و ساير اسناد ملي مثل سند چشم‌انداز و نقشه جامع علمي كشور مد نظر قرار گيرد.چراكه اين سند در چارچوب اصول و ارزشهاي اسلامي،رهنمودهاي بنيان گذار جمهوري اسلامي،منويات رهبر فرزانه انقلاب و قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران تدوين شده و هماهنگ با سياست هاي كلي نظام و ساير اسناد بالادستي است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

برای حمایت از ما امتیاز دهید
جوملا یک نرم افزار رایگان کد باز است که تحت قانون GNU/GPL کار می کند.